Jesteś tutaj

Osadzanie SCORM w kursach

Na platformie Navoica.pl można dodać blok umożliwiamy osadzenie treści kursu w formacie SCORM. SCORM to paczka plików (w formie folderu zip), która została wygenerowana ze specjalistycznego programu do tworzenia kursów e-learningowych np. Articulate, Captivate.

Ustawienia publikacji SCORM

Navoica umożliwia komunikację pomiędzy paczkami SCORM a platformą.

Przy publikacji kursu do SCORM należy zwrócić szczególną uwagę, aby:

  • ustawienia statusu raportowania ze SCORM do LMS były: Incomplete/Complete
  • wskazać, żeby SCORM wysyłał punkty z ćwiczeń do LMS.

Poniżej znajdują się zalecane ustawienia przy publikacji projektu do SCORM w programie do tworzenia kursów e-learningowych.

Konfiguracja w Studio Navoica

Dodawanie funkcjonalności SCORM w ustawieniach zaawansowanych kursu

Wejdź w tryb edycji w swojego kurs. Na górze ekranu wybierz „Ustawienia” a następnie „Ustawienia zaawanasowane”. Z listy zagadnień odszukaj „Listę modułów zaawansowanych”, w tym polu wpisz frazę ”scorm”. NA dole strony pojawi się belka z przyciskiem „Zapisz zmiany”, kliknij w niego, żeby potwierdzić dodanie moduły SCORM.

Dodawanie bloku SCORM z poziomu jednostki w kursie

Przejedz do widoku edycji jednostki w kursie, w której chcesz dodać SCORM. Z zielonych kafli wybierz „Zaawansowany”, kliknij w niego. Wyświetli się lista, z której wybierz opcję „Scorm module”. W zawartości jednostki pojawi się moduł, w którym dodasz paczkę SCORM z zwartością kursu oraz skonfigurujesz ją na platformie.

Dodawanie paczki SCORM i jej konfigurowanie w kursie

Aby przesłać paczkę SCORM z treścią w module Scorm kliknij w przycisk „Edytuj”. Wyświetli się okno, w którym dodasz plik oraz go skonfigurujesz.

Każde z pól odpowiada za wyświetlanie się SCORM w LMS Navocia.

  1. Nazwa wyświetlana w LMS – tu pisz nazwę, która będzie się wyświetlać ponad oknem SCORM z LMS
  2. Prześlij paczkę SCORM – tutaj prześlij folder zip ze SCORM. Aby to zrobić kliknij w przycisk „Przeglądaj…”, pojawi się okno z lista plików z Twojego komputera, wybierz właściwy SCORM
  3. Czy na ocenę? – pozostaw „Tak” – jeśli w SCORM są umieszczone ćwiczenia punktowane. Wybierz „Nie” – jeśli w SORM nie ma punktowanych ćwiczeń.
  4. Max. punktów do zdobycia – wpisz maksymalną liczbę punktów do zdobycia w zadaniach osadzonych w tym SCORM. Ta liczba będzie widoczna dla kursanta w LMS.
  5. Szerokość okna SCORM – zalecamy pozostawić pole puste, platforma automatycznie dostosuje szerokość tak aby była proporcjonalna względem wysokości okna SCORM (następne pole). Maksymalna szerokość treści kursu na Navoica to 942 px.
  6. Wysokość okna SCORM – wpisz wybraną przez siebie wielkość, zalecamy 450 px. Ten rozmiar jest powiązany z polem „Szerokość okna SCORM”, platforma automatycznie dobierze szerokość, tak aby okno było proporcjonalne.
  7. Nie dotyczy
  8. Nie dotyczy

Na koniec kliknij w przycisk „Zapisz” na dole okna

Konfigurowanie przesyłania wyników ze SCORM na Navoice

Jeśli punkty z ćwiczeń zawartych w SCORM mają być przesyłane na platformę należy powiązać lekcję z typem ćwiczeń skonfigurowanym w widoku „Ocenianie” w Studio. Jak skonfigurować typy ćwiczeń przeczytasz w Pomocy Navoica.

Wejdź w tryb edycji kursu w Studio. W widoku „Program kursu” odszukaj lekcję, w której jest dodany SCORM z ćwiczeniami (punktowanymi). Kliknij w „koło zębate” w wybranej lekcji. Pojawi się okno w sekcji „Oceń jako:” wybierz z listy odpowiedni typ ćwiczenia (ten który wcześniej skonfigurowałeś w widoku „Ocenianie”).

Wyświetlanie SCORM i wyników w LMS Navoica

Wejdź w tryb podglądu kursu na LMS. SCORM wyświetla się jako osadzone okno w interfejsie platformy (domyślnie) lub pełnoekranowo (po kliknięciu w przycisk „Fullscrean”).

Wyniki z ćwiczeń zawartych w SCORM są wyświetlane powyżej okna np. 0/35, completed

Dodatkowo dla osób z kadry kursu jest opcja wyświetlenia wyników z tego modułu dla wybranego studenta. Aby skorzystać z tej opcji należy wpisać nazwę użytkownika lub mail kursanta, którego wyniki chcę zobaczyć.

Kadra kursu na podstronie „Prowadzącego” w „Raportach z ocen” może pobrać plik (csv) ze zbiorczymi informacjami o wynikach wszystkich kursantów – widoczne są tylko procenty, czyli to co wynika z polityki oceniania w kursie (punkty ze SCORM razy waga ćwiczenia z polityki oceniania).

Kursant swoje wyniki może zobaczyć w dwóch miejscach:

  1. Powyżej okna SCORM w jednostce

2. Na podstronie „Wyniki” w kursie

W pliku z „Raportem ocen” na podstronie „Prowadzącego” są widoczne tylko procenty, czyli to co wynika z polityki oceniania w kursie (punkty ze SCORM razy waga ćwiczenia z polityki oceniania).

Mieszane ćwiczenia klasyfikowane

Jeśli w ramach jednej lekcji jest kilka SCORM lub SCORM i ćwiczenia klasyfikowane (z funkcjonalności Navoicy) to platforma sumuje punkty ze wszystkich ćwiczeń klasyfikowanych. Jednak do jednej lekcji można podłączyć tylko jeden typ ćwiczenia z polityki oceniania w związku z tym na podstronie „Wyniki” punkty będą sumowane ze wszystkich aktywności punktowanych (klasyfikowanych) – nie można zróżnicować widoku w podziale na typy ćwiczeń.

Dobre praktyki użycia SCORM w kursie

Z naszych doświadczeń wynika, że dodanie treści merytorycznych w formie SCORM może zwiększyć atrakcyjność kursu. Programy do tworzenia SCORM oferują wiele funkcjonalności do tworzenia ćwiczeń oraz interaktywnych form przekazywania wiedzy. Dlatego nie chcemy ograniczać twórców w używaniu ich. Jednak zwracamy uwagę na kilka ryzyk związanych z umieszczeniem całości kursu w paczce SCORM:

  • Kursant może poczuć się zagubiony – de facto nie korzysta z interfejsu platformy a z nawigacji wewnątrz SCORM. Jest to przykład skrajny, gdy wszystkie treści merytoryczne oraz ćwiczenia zaliczające kurs znajdują się w jednej paczce SCORM. Technicznie jest to możliwe, jednak nie jest to komfortowe dla kursanta.
  • Problemy z dostępnością WCAG niektórych zaawansowanych funkcjonalności np. ćwiczenie typu matching drag-and-drop. Dla przykładu użytkownik, który nie korzysta z myszki komputerowej nie będzie mógł wykonać ćwiczenia i przejść do następnej jednostki. Jednocześnie uniemożliwi mu to zdobycie maksymalnej liczby punktów z kursu.
  • Umieszczenie ćwiczeń klasyfikowanych (które wliczają się do zaliczenia kursu) wewnątrz SCORM może powodować trudności w skonfigurowaniu komunikacji pomiędzy platformą a ustawieniami publikacji paczki SCORM z programu e-learningowego. W instrukcji technicznej umieściliśmy wskazówki co do ustawień paczki SCORM jednak liczba programów do produkcji kursów oraz szybkość z jaką są one rozwijane uniemożliwia nam podania precyzyjnych wytycznych.

Wymienione ryzyka mamy nadzieją przydadzą się przy projektowaniu kursów. Mamy nadzieję, że przyczynią się do świadomego dobierania funkcjonalności z szerokiego wachlarza możliwości SCORM i Navoicy. Zawsze forma prezentacji treści powinna służyć tematowi.